BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGaspadraikos

2009-10-30

melancholiškasis

Posted by proz in buitinis lyrizmas

Ir vyrai su cigaretėmis siaurose kaip brūkšnys lūpose, vyrai žalčio akimis, susirinko aparatus ir žarną, lagaminėlį su skystąja melancholija, nykų tamsųjį bevardės medžiagos dumblą, ir nužingsniavo pro duris. Ray Bradbury “451° Farenheito”

Šiais vakarais, kai kažkur už lango, kur tolumoje švyti Gedimino bokštas, kažkur ten, šalia, senamiesty, šėlsta jaunų žmonių minios, o aš murkdausi savo melancholijos dumble, šiais penktadienio vakarais, kuriuos leidžiu namie be taurių, be cigarečių, tik su kosuliu, Bradbury ir Truffaut, temperatūroje, kurioje užsiliepsnoja ir ima degti popierius. Ir vis dėlto šiais vakarais liūdesys glosto švelniai, tarsi draugiškai pliaukši per nugarą, nes žino, kad už trijų mėnesių viskas pasikeis. Tokia banali frazė, kuri nifiga nereiškia vien vietos, atstumo, šalies, kalbos, žmonių, namų, dievotvarkės, šaligatvių, kurių, plyteles mindžiosiu, kalnų, kurie boluos tolumoje, universiteto, kurio kiemeliuose rūkysiu, aikščių, kuriose sukryžiavus kojas sėdėsiu.

Kai pagalvoji, kad trys mėnesiai yra maždaug dvylika savaičių, o pirmadieniai taip greitai keičia vienas kitą, laikas atrodo kažkoks užčiuopiamesnis ir lengviau bandyti paliesti šio distancijos atstumo galą. Nes žinau, kad net paros, kai kur kas daugiau valandų praleidi auditorijose nei lovoje, kai tuščioje galvoje tik suaidi stabukų dėstytojų balsai, suaidi, ištarę tavo vardą, ir atsimušę į tuštumą, krypsta kitur, kai žodžiai koliokviumų lapuose išsilieja ir nebetenka prasmės, o lietūs ir šaltis dursto gerklę, kad net žmonės, kurie mane nervina, - - - pasiilgsiu. Net ir tos rudeniškos vienumos ir melancholijos.

Tad dabar reikia siurbti į save viską. Jonų bokštą, kyšantį iš rytinio rudens rūko, pakeliui į universitetą. Žydrą, saulėtą dangų ir auksuojančius beržo lapus jo fone pro mano kambario langą. Jaukią namų šilumą, kai įžengus pro duris pasitinka pietų kvapas ir mamos balsas. Puslapius, žodžius ir eilėraščius iš lietuviškų knygų. Ir, žinoma, jus, jus, mano mielieji.

Rodyk draugams

2009-10-25

iškritimai

Posted by proz in buitinis lyrizmas

Tą vakarą įsėdau į autobusą ir išvažiavau į nepažįstamą miestą. Už lango žiebėsi žibintai, spurdėjo šurmulingas Vilnius, kurį greitai pakeitė tamsūs laukai ir retos autostrados šviesos. Nerimas kuteno padus, mąsčiau, kaip už trijų mėnesių šitaip važiuosiu į kitą nepažįstamą miestą U. už tūkstančių kilometrų, kaip gyvensiu ten visai viena pusę metų. Išlipau sutemusioj miesto U., kuriame lankiausi pirmą kartą, stoty.

Tą vakarą slankiojau viena tamsiais, dideliais ir tuščiais nepažįstamos nepažįstamo miesto mokyklos koridoriais. Paskui sėdėjau žvakių šviesoje kartu su būreliu nepažįstamų žmonių. Virpėjo žvakių liepsnų liežuvėliai, virpėjo skaitančiųjų liežuviai. Pilnai to vakaro atmosferai sukurti tetrūko tamsaus Joy Division, Siouxsie and the Banshees arba Kino skambėjimo. Tąnakt gražiausio U. mieste balso mergaitė dar sugros Damien Rice’ą ir visi sėdės nutilę, kurį laiką nebeskambčios taurės ir taurelės (tiksliau jų funkcijas atlikę arbatiniai puodeliai), nutils pašnekesiai ir diskusijos. Bet prieš tai mums dar reikia pereiti tamsias U. gatves, pakeliui pasikalbėti su mergaite, mokančia prancūziškai, ir šalia mokyklos durų parūkyti su filologyno kolega ir miesto U. įžymybe Vai., kol išeinantys mokytojai mums netars iki, vaikai.

Tą naktį ilgai ilgai ėjom tuščiomis miesto U. gatvėmis. Daugiaaukščius keitė mediniai trobesiai, už kurių tvorų skalijo šunys. Namus keitė laukymės, miško fragmentai, upę kirto tiltas. Atrodė, kad šitas mažas miestas U. plečiasi su kiekvienu žingsniu ir niekada nesibaigs. Tuomet vėl prasidėjo daugiaaukščiai. Tą naktį praleidau su žmonėmis, kuriuos mačiau pirmą kartą gyvenime ir kažin ar pamatysiu dar kada nors. Tačiau ryte jau galėjau lengvai išvardinti ir nesupainioti tų keliolikos vardus ir žinojau beveik jų visų gyvenimo istorijas.

Tą naktį prasėdėjau nepažįstamo žmogaus bute. Taip ir neišsiskleidžiau atsivežto miegmaišio. Kai tie, su kuriais kalbėjomės, pagaliau nuėjo miegoti, prabudo kiti. Taip ir keitėsi pašnekovai, gėrimai, situacijos, šviesa ir spalvos už lango. Juodą pakeitė tamsiai mėlyna, vėliau rytinė pilka. Iš balkono atsivėrė skurdoka, urbanistinė miesto U. panorama. Tolumoje švytėjo raudonos kaminų šviesos, sklido nakties juodumą lyg kavą baltinantys dūmai. Jei kas nors būtų paklausęs, kur esu, būčiau tik gūžtelėjusi pečiais. Tąnakt surūkiau du pakeliuis kento, mielai dalindamasi su tos nakties kompanionais. Viena mergaitė kažką guodėsi dėl meilės reikalų. Kažką, tada rodės, labai protingo jai aiškinau, bet dabar užmušk nepamenu ką. Kitai meiliai suokiau apie savo fakultetą. Nors kai ji ten įstos, turbūt jau būsiu baigus ir magistrantūrą. Vienintelis šiek tiek pažįstamas berniukas dievagojosi šiukštu nestosiąs į filologiją. Tu matei, kas pasidarė iš Vai.? Kaip jis taisyklingai šneka! Nifiga, nakties brolau, nifiga. Filologams gražūs visi žodžiai, o nenorminė leksika ypač. Dailios jaunos mergaitės ir berniukai, kurių didžiausias gyvenimo tikslas dabar gerai išlaikyti egzaminus. Na, dar galbūt svarbu populiarumas ir priešinga lytis. Naivūs, nerimastingi, besiblaškantys, tikintys, kad po to viskas pasikeis. Šešiolikmečiai maksimalistai. Tas jausmas, kai esi vyriausia (dėkuidie buvo dar du bendraamžiai), nėra labai malonus. Nesistebėsiu, jei neilgai trukus virsiu viena tų, iš kurių mėgau šaipytis. Dvidešimt keleri, o jau jautiesi senstantis. O kas bus, kai pradėsime trisdešimtėti?

Tą rytą, kuris net nebuvo panašus į rytą, nes nakties juk nebuvo, tik spalvos keitės už lango, jaučiausi kaip po Naujų metų. Smilkiniai, rodės, plyš. Apsiblausiusiom akim traukiau paskutines cigaretes ir į tuos pačius puodelius, kuriuose vakar buvo žalių devynerių ir slyvų kompoto kokteiliai, iš krano pyliausi vandenį. Švelnios ryto šviesos nulieta miesto panorama iš balkono atrodė visai kitaip. Dienos perkeistose gatvėse,  pradėjo šnarėti ankstyvieji U. žmonės ir man buvo pavydu jų žvalumo ir miego. Traukėme į stotį. Pakeliui išbarstėme paskutinius nakties draugus, likome galbūt šešiese. Įsodinome prancūzišką mergaitę Kaunan ir patraukėmė link autostrados. Už keliolikos minučių sustojo moteriškė. Spidometras dažniausiai rodė 160 km/h, mašina retai nuklysdavo nuo kairiosios juostos, moteris vairuodama pasikeitė telefono kortelę, o mus išleidus dar davė lankstinukų, leisiančių užsidirbti po tūkstantį dolerių.

Tą rytą perėjome kablį, Aguonų gatvę, pastoviniavome prie Jurgos katino ir galiausiai patraukėme savais keliais, namo. Taip, kaip viena valanda šiąnakt įkrenta į parą, aš vienai parai iškritau iš gyvenimo, pasaulio ir savęs. Jeigu nereikėtų grįžti, būtų visai gerai.

Rodyk draugams

2009-10-23

pagrok šįvakar man ką nors liūdno

Posted by proz in užtemimai

Pagrok šįvakar man ką nors liūdno, mielasis winampe. Kai kūnas persisunkęs nuovargio, o miegoti neinu ne todėl, kad nenorėčiau. Aš tik pabusti nelabai skubu. Kai dar galiu patikėti, jog tai tik nuovargis, tik devynios valandos universitete, tik laikinas saulės užtemimas. Jie juk tokie trumpi, kad kartais net nespėji nukreipti aprūkytos stiklo šukės dangun. Gražūs tie iliatyvai ir kiti gudrūs žodžiai, tokie gražūs, kad net nebeturi prasmės. Man atrodo, aš išsimokau kalbos. Tekstai ištykšta eilutėm, sakiniai subyra žodžiais, žodžiai išsilydo į garsus. Taip ir vaikštau apsikarsčius dailiais fonemų vėrinėliais, karoliukus barstydama į šalis. Kasdien žaidžiame tą Hesės žaidimą. Mokomės meistriškumo. Paskutinis levelis tikriausiai yra patiems transformuotis į tuos stiklo rutulius. Ne, paskutinis levelis yra sudužti.

…Ir taip karoliukai susidėlioja į tekstus tiesiog kanoninėmis rudens kombinacijomis.

Rodyk draugams

2009-10-15

nu jau beveik beveik optimistinis

Posted by proz in dnr

Kai jau noriu parašyt, kad nepaisant to, jog kažkas sugadino rudenį ir susitepė sau sumuštinį iš lapų košės iš šlapdribos mišrainės, viskas yra gerai. Įsivaizduojat, aš gyvenu gerai. Dar ir taip būna. Bet kai gyvenu gerai, tai kam tas blog’as, gal tik kad per p k susiginčijus boboms dėl nojaus balandžio ir jį viešai pragooglinus būtų išmestas mano įrašas. O šiaip tai ką, neisiu visiems klykaut, apie beprotiškus ikiparytinius savaitgalius arba kad kažkaip susitvarkau su milijonais darbų, gal net su tuo erasmuso popierizmu susitvarkysiu, kad išgirstu iš dėstytojų tokių įdomių užvadinimų, kaip jūsų valdinga sąmonė, ir kitokių, bet jie neįdomūs, nors gomurį glosto. Kad labiausiai net per stabukų paskaitas vis tiek laukiu pertraukų su kava vienoj, mėtiniu kentu kitoj rankoj ir kuriuo nors arba visais iš karto smagiausiais filologyno kompanionais pašonėj, vieną kurių atnešė šitas blog’as (mirkt, K.) Bet nuo visų labai gražių dalykų ir tos būsenos, kuri neleidžia užmigti ir iš miego vis parbloškia atgal, kuri atsiunčia ašarom patvinkusius sapnus, nuo kurios fiziškai koktu, ir širdis ne baladojasi, o tiesiog keikias, skiria tik labai labai plonas voratinklis, kurį taip lengva praardyti. Ypač rudenį, ypač kai į atmintį sulenda visos tos šmėklos, kuriomis taip norėtum atsikratyt visiems laikams. Kai viskas, kas gražu, atrodo tik blizgučiai tuštumai pridengti. Kai langus barbenantis vėjas švaistosi tokiomis abstrakcijomis, kaip beprasmybė, apatija, nerimas. Taip pasišvaisto, kad jos lyg rakštys įlenda į odą ir dursto dursto, kas žingsnį vis giliau, ir jau visai neabstrakčiai. Bet aš gi įspėjau, kad šitas įrašas BEVEIK. Reikia tik daugiau vorų, pinančių man voratinklius.

Rodyk draugams

2009-10-08

rudeninis skaudagerklis

Posted by proz in buitinis lyrizmas

Tokiais rudens vakarais aš tik užkalbinėju savo plyštančią gerklę, glostau ją gražiai žodžiais, pasakoju istorijas apie gyvenimą dailiame Friuli Venezia Giulia regiono miestelyje, kurio fone Alpės, o už truputį daugiau nei šimto kilometrų - Venecija. Vaizduotė įsišėlsta, vedžiodama mane Udinės gatvėmis, planuodama šiltus itališkus vakarus su vyno taure rankoje, aprodydama piazzas, rūmus ir parkus. Tada šast, ir žvilgsnis vėl susifokusuoja ties apniukusiu rudeniu už lango, įkvepiamas oras vėl degina, gerklė virsta karštomis žarijomis. O už lango dega klevai ir kūną nupurto rudeninis nerimas. Kad tik viskas būtų gerai, kad tie tyrimų rezultatai nebūtų išpranašauti kadais parašyto eilėraščio, kad nepaskambintų kas nors su žinia, po kurios telefonai krenta iš rankų. Kad galėčiau ramiai išvykti pusei metų, nesijausdama už nieką atsakinga, laisva savo svajotai patirčiai, o vėliau grįžčiau visų išsiilgusi ir išsiilgta, ir gyvenimas taptų aiškesnis, nuskaidrėtų lyg vandenynas po audrų.

Rodyk draugams

2009-10-04

popdr’inis

Posted by proz in buitinis lyrizmas

Užmerkiu akis, o ten jie, mąstantys, neieškantys žodžio po skvernu, taiklūs, sukti, bet velniškai gražūs. Kalbėčiau su jumis ir kalbėčiau, bet mes visi jau kitur, palikę liūdinčius ištuštėjusius Druskininkus, tuščią tarą, pelenus ant stalų, palikę tuščius stalus, ant kurių buvo gerta ir valgyta, įsikniaubus miegota, ginčytasi, trankytasi kumščiais, skaityta ir rašyta, ant kurių pirštai spaudė tekstus ir kitus pirštus. Koridoriai nebegirdės mūsų duslių žingsnių, kuždėjimųsi dviese, galvas suglaudus, eilėraščių, ginčų, pakeltu tonu, ar užkimusio balso. Ir nebeklaidžiosiu tirštam lyg pienas Druskininkų rūke, nebefokusuosiu trikampės cerkvės freskos, nespardysiu kaštonų ir lapų nešluosiu kerzų padais. Beliks tik sulaukti, kol geltonos kukurūzų gurguolės, atiduotos pavargusio draugo, o po to švysteltos Nemunan, atplauks pas mus. Kol jūsų akys vėl glostys mano veidą, prasilenkiant kur nors, tarkim, siauroj Užupio gatvelėje. Kol jūsų tekstai išraižys pėdsakus ant mano odos. Kol pražys jurginai, ar kas ten žydi rudenimis, kol pražils klevai. Jūs vėl vaikščiosite Druskininkų gatvėmis, lūkuriuosite susimąstę, žvilgsniu matuodami tolumą, lūpomis spausdami cigaretę. Gomuriu vėl slys Agdamas ir šalavijų trauktinė, cigaretės vėl baigsis, alus - prasidės. O mes lyg pavargę paukščiai tupėsim inkile, nuleidę kojas ant raudonos stogo skardos, mes vėl kursime scenarijus ir apsimesime snaiperiais. Lauksime ryto, kad galėtume eiti miegoti, o po to lauksim vakaro. Lauksime literatūros vakarų ir iš vakarų atpučiančių vėjų. Arba rytų, kartu su haiku. Ir mūsų kalba liesis tik penkiais-septyniais-penkiais skiemenimis, po Druskininkus slampinės sušalę japonai ir ciao bella šūkaus italai. Mus šildys svetimi pledai ir spalvotos devynerios. Slinks ratu butelys, sėdamas pasaulinę taiką. O sekmadienį po to aš vėl negalėsiu išmesti veidų iš galvos ir būtinai parašysiu panašų tekstą.

Rodyk draugams

Naujesnis puslapis »
 • Monthly

 • ką dar veikiu

 • Savi kiti

 • Meta

  • Subscribe to RSS feed
  • The latest comments to all posts in RSS
  • Subscribe to Atom feed
  • Powered by WordPress; state-of-the-art semantic personal publishing platform.
  • Firefox - Rediscover the web